Przejdź do treści
Aktualności

230 boxów EETS zdało egzamin

Urządzenia EETS obsługują przez jeden box wiele technologii opłat drogowych, zarówno satelitarnych, jak i mikrofalowych. Zainwestowaliśmy w 230 urządzeń do poboru opłat drogowych DKV Box Europe do wszystkich pojazdów Grupy INDEKA pracujących w ruchu  międzynarodowym.

Dwa miesiące temu zamówiliśmy urządzenia do poboru opłat drogowych DKV Box Europe do wszystkich pojazdów Grupy INDEKA pracujących w ruchu  międzynarodowym. Co o tym zadecydowało?

Po pierwsze wygoda, ponieważ kierowca musi kontrolować jedno urządzenie zamiast trzech, a po drugie zapowiadana ekspansja boxa na kolejne kraje. W mniejszym stopniu czynnikiem decydującym była również oszczędność miejsca na szybie. Z naszej perspektywy możliwość regulowania opłat drogowych w wielu krajach za pomocą jednego urządzenia to krok milowy w zarządzaniu firmą. Dzięki współpracy z firmą DKV w zakresie uiszczania opłat drogowych w Europie wszystkie rozliczenia mamy w jednym miejscu. Oszczędzamy dodatkowo na rezygnacji z kaucji za urządzenie, i nie musimy zamrażać środków.

W jakim stopniu kraje, w których działa już box, pokrywają się z trasami, które pokonują pojazdy Grupy INDEKA?

Zdecydowaliśmy się na DKV Box Europe, bo już teraz działa w państwach, które nas interesują, czyli Belgia, Niemcy, Austria, Francja, Portugalia i Hiszpania. Dostępny jest również w Bułgarii, ale tam jeździmy rzadko.  Czekamy na kolejne kraje, szczególnie Węgry oraz Włochy. Z tego co wiem na Węgrzech trwa już faza testowa urządzenia. Węgry to bardzo powszechny dla nas kierunek. Aktualnie płaciliśmy za przejazdy ,,ręcznie”, poprzez portal HU-GO, co już samo w sobie nie jest zbyt wygodne. Jeszcze większą niedogodnością jest obowiązek poruszania się kierowcy po ściśle określonej trasie, za którą zapłaciliśmy. W sytuacji, gdy zdarzą się niespodziewane sytuacje na drodze robi się problem bo kierowca nie może zboczyć z wyznaczonej wcześniej trasy ponieważ grozi to wysokim mandatem.

Czy zdarza się zamieniać boxy między pojazdami?

Między pojazdami nam się nie zdarzało ponieważ urządzenie podłączamy na stałe pod wiązkę w aucie. Zdarzało się nam za to zmieniać numery rejestracyjne na boxie w związku z przerejestrowaniem pojazdu. Przyznam, że początkowo miałem obawy, jak to będzie wyglądało czasowo. Żeby to zrobić, trzeba wysłać do DKV specjalny formularz. Cały proces zajmuje maksymalnie 72 godziny.

Pojazdy Grupy INDEKA jeżdżą głównie na zachód Europy, np.  do Hiszpanii, Francji czy Belgii. Jak oceniamy DKV Box Europe w tych krajach? 

Bardzo dobrze. Szczególnie Belgia była dla nas kłopotliwa ze względu na konieczność każdorazowego podłączania urządzenia przy wjeździe do tego kraju. Niestety nieuprawniony przejazd w Belgii wiąże się z bardzo wysoką grzywną. Podłączenie nowego boxa na stałe całkowicie wyeliminowało ten problem.

We Francji, Niemczech czy Hiszpanii nie widzę dużej różnicy pomiędzy funkcjonowaniem starych urządzeń a DKV Box Europe. Byliśmy z nowymi boxami też w Austrii i Portugalii. Wszędzie urządzenie działa bez zarzutu.

Na czym polega różnica między urządzeniem EETS a dotychczasowymi rozwiązaniami?

Po pierwsze, DKV Box Europe jest uniwersalny. Bez problemu przekraczamy granice wielu krajów z jednym urządzeniem w aucie. Po drugie, DKV proponuje bardzo prosty system rozliczeń. Raz na dwa tygodnie dostajemy zbiorczą fakturę za wszystkie przejechane odcinki tras. Nie dość, że informacje przekazane są w bardzo przejrzysty sposób, to jeszcze możemy zaoszczędzić, ponieważ mamy możliwość rozliczenia faktury w trybie fakturowania netto. Oznacza to, że płacimy kwotę netto, a VAT-em zajmuje się DKV. Przy naszej sporej flocie, to bardzo odczuwalna różnica. Chcę podkreślić, że proponowano nam wiele rozwiązań i stale monitorujemy nowości i rozwiązania rynkowe w tym zakresie jednak w chwili obecnej zważywszy na nasza wieloletnią współpracę świadomie wybraliśmy rozwiązanie DKV.

Jakich prac wymaga instalacja boxa EETS??  

Na początku należy je skonfigurować poprzez ustawienie odpowiedniej liczby osi naczepy oraz masy zestawu. Wystarczy zrobić to raz i urządzenie jest gotowe do instalacji.

Ile czasu zajął montaż 230 urządzeń?

Montaż zajął około 2 miesięcy. Wynikało to z cykli zjazdu pojazdów do naszej bazy. W momencie, gdy auto zjeżdżało z trasy, od razu przekazywaliśmy naszemu serwisowi już skonfigurowane urządzenie. Nasz serwis jest w stanie zamontować do 12 urządzeń w ciągu dnia. Montaż jednego boxa to około 40 minut.

Współpraca Grupy INDEKA z DKV Euro Service trwa już prawie 20 lat. To imponujący okres czasu. Czy myśleliśmy kiedyś o zmianie operatora?  

Firma DKV była z nami prawie od samego początku. Przy tak dużej flocie nie myśleliśmy o zmianie, chociaż nie  jest tajemnicą, że współpracujemy też z innymi operatorami. Mamy trzech dostawców kart. Dzięki temu mamy porównanie. DKV wyróżnia wielość i jakość usług, niezawodność obsługi i rewelacyjny kontakt z przedstawicielami firmy. Korzystając z okazji, serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce, naszej opiekunce. Jestem pod wielkim wrażeniem jej podejścia do naszej firmy. Nasza wieloletnia współpraca z DKV oparta jest o pełne zaufanie i transparentność.

Z których usług korzystamy najczęściej? 

Przede wszystkim z rozliczania opłat drogowych w prawie wszystkich krajach, do których jeździmy. W użyciu mamy 230 urządzeń DKV Box Europe i 10 dodatkowych urządzeń DKV. Dodatkowe boxy nie są przypisane do żadnego pojazdu. O zamówieniu tak dużej liczby boxów zadecydowały przede wszystkim wygoda i oszczędności. Na chwilę obecną jesteśmy bardzo zadowoleni. Oczywiście nasi kierowcy wyposażeni są też w karty paliwowe DKV.

Usługi proponowane przez DKV są kompleksowe i skoncentrowane wokół naszej codziennej działalności. Nasze auta codziennie wyjeżdżają w trasę, tankują, płacą za przejazdy. Przy tak dużej flocie znacznym ułatwieniem jest dla nas proponowany przez firmę sposób rozliczeń; fakturowanie netto, zwrot VAT, jedna faktura raz na dwa tygodnie. Świetnie sprawdzają się też narzędzia internetowe do obsługi floty, jak serwis DKV Maps do planowania i optymalizacji tras i serwis e-Reporting do szczegółowego monitorowania bieżących płatności w całej Europie, sporządzania zestawień́ i raportów, które mogą być́ integrowane z dowolnym systemem zarządzania flotą.


Tło góra Tło dół